Faktoring şirketleri üç temel hizmet vermektedir. Faktoring, bu üç ayrı hizmetin bir arada sunulduğu tek finansal yöntemdir;

Garanti ( G ) :

Alacakların tahsil edilememe ihtimali satıcı firma için en büyük risklerden biridir. Faktoring şirketi, alıcının ödeme güçlüğü içerisine girmesi halinde, satıcının vadeli satışlarından doğan alacaklarını garanti altına alır. Ancak alıcıya gönderilen malların kusurlu olması halinde bu teminat geçerli değildir. Faktoring şirketi, satıcı firmaların alacaklarını tahsil edememe riskini herbir alıcı bazında belirlenen limit, vade ve limit geçerlilik süresi dahilinde garanti eder. Satış vadelerindeki değişiklikler ve limit arttırım talepleri satıcı firma tarafından Faktoring şirketine önceden bildirilmelidir.

Tahsilat ( T ) :

Alacakların takibi, ilgili muhasebe kayıtlarının tutulması ve piyasa istihbaratları satıcı firma için zaman ve para kaybıdır. Vadeli alacakların devredilmesi ile birlikte alacak hesaplarının takibi Faktoring şirketi tarafından yapılır. Tahsilatta problem çıkması halinde ise Faktoring şirketi yasal yollara başvurmakta tam yetkilidir. Bununla birlikte Faktoring şirketi alıcıların kredi değerliliği hakkında araştırma yaparak müşterilerini bilgilendirir. Bu sayede satıcı firmalar, diğer faaliyetlerine daha fazla zaman ve kaynak ayırabilirler.

Finansman ( F ) :

Vadeli alacaklarını nakte çevirememek satıcı firma için önemli bir kaynak problemidir. Faktoring şirketi belirlemiş olduğu satıcı finansman limiti ve ön ödeme oranı dahilinde devralmış olduğu alacağın belli bir kısmını satıcı firmaya önceden öder. Böylece firma, kendi alacaklarından nakit sağlamış olur.


MNG Faktoring  |  Faktoring Hakkında  |  Neden MNG Faktoring?  |  Dökümantasyon  |  Bize Ulaşın
© 2006 MNG Faktoring